Gezegen Benim | Yeşil Koltuk | Temiz Araç | Yeşil Öneriler | Atık Yönetimi | Yeşil Linkler   
 
Temiz Araç
 
Temiz Araç Projesi

Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü ile yürütülen "Temiz Araç" projesi ile araçların çevreye verebileceği zararı en az seviyeye indirmek için düşük sülfürlü ve kurşunsuz yakıt kullanılıyor. Araçların periyodik bakımları düzenli olarak yaptırılıyor ve kayıt altına alınıyor. Ayrıca EURO3 ve EURO4 normlarınıkarşılayan dizel ve hibrit araçlar satın alınıyor ve emisyon oranlarına ait detaylı aylık raporlar tutuluyor. Proje kapsamında yapılan en önemli çalışmalardan biri de tüm TNT araç kullanıcılarına çevreci sürüş eğitimi verilerek öncelikle çalışanların bilinçlendiriliyor olmasıdır.
 
Bu proje kapsamında geçtiğimiz 5 yılda araç filo sayısı %30 artarken CO2da %10luk bir düşüş sağladık bu da =1850 ton CO2.
 
2011 yılında TNT Express Türkiye 3 adet elektrikli araç alarak, müşterilerine tamamen çevreci teslimatlar yapmaya başalayarak sektördeki liderliğini bir kez daha kanıtladı.

Birleşmiş Milletler Çevre örgütü “Temiz Araç ” projesi için TNT Türkiye'yi pilot ülke seçti. TNT Ekspres Türkiye projenin başladığı 2006 yılından 2008 yılına kadar yakıt tasarrufu ve karbondioksit salınımını azaltma konusunda büyük başarı gösterdi. 2008 yılında 80 TNT kuryesi çevreci ve güvenli sürüş teknikleri eğitimi aldı. 2006 yılında 262 olan araç sayısı 2008 yılına gelindiğinde 310’a çıkmasına rağmen araç başına salınan CO2 oranı 0.73 tondan 0.66’ya düşmüştür. Araç başı emisyon oranları ise 2007’de yüzde 6, 2008'de yüzde 4.3 düşüş gösterdi. 2008 yılında 2007 yılına göre araç başına kullanılan yakıtta yüzde 4 azalma olmuştur. Bu proje ile 2007 yılında yakıt maliyetinde 100 bin euro, 2008 yılında ise 53 bin euro tasarruf sağlandı. Bu başarının sonucu olarak TNT Ekspres Türkiye Eylül 2008’de Macaristan’da düzenlenen ve birçok Avrupa ülkesinin katıldığı Doğu ve Orta Avrupa Ülkeleri Temiz Araç Filosu konferansına davet edilerek diğer ülkelere örnek gösterildi. Aynı zamanda bu yıl Milano’da ikincisi düzenlenen "Temiz Sürüş" yarışmasında Türk Takımı üçüncülük kazanarak başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.
 
TNT Ekspres, Temiz Araç projesi dahilinde personele yönelik bir de ödüllendirme sistemi uyguluyor. "Temiz Araç Personel Ödüllendirme Sistemi" adı verilen bu projenin hedefleri;

Sürücünün kullandığı aracın teknik özelliklerinde belirtilen yakıt sarfiyatına yakın değerlerde araç kullanmasını sağlayarak yakıt sarfiyatını ve emisyon oranını azaltmaya teşvik etmek.

Kullanıcının güvenli sürüş sergileyerek trafik kazalarının, cezaların azaltılmasına ve şirket malının korunmasına teşvik etmek.

Müşteri şikayetlerinin azaltılmasını ve şirket imajının korunmasına teşvik etmek.

Ödüllendirme kriterleri ise;

- 100 Km/Lt cinsinden gerçekleşen yakıt tüketiminin aracın teknik belgesinde belirtilen yakıt sarfiyatına % cinsinden yakınlığı
- Araç sürüş performansı ile ilgili gelen müşteri şikayet sayısı
- Trafik ceza puanları
- Trafik kaza kusur oranı Hız ihlali Günlük Rolanti ( boşta ) çalıştırma süresi olarak belirlenmiş durumda.

Yılın her çeyreğinin sonunda yapılan puanlama ile en iyi 3 kullanıcı ödüllendiriliyor ve yıl sonunda en iyi 20 kullanıcı tespit edilerek yapılan yarışmada birinci olan personel yurtdışındaki yarışmaya katılma şansını yakalıyor.
 
 
      gezegenbenim.tnt.com.tr